Târgul de Crăciun
Iată-ne ajunși la fianlul unei povești minunate scrisă de niște copii extraordinari.
Pornind de la vorba că ”bunătatea este lucrul cel mai de valoare al omului”, voluntarii KeyClub Horea și-au unit forțele și au organizat un Târg Caritabil de Crăciun. Și-au pus în valoare măiestria și au gătit tot felul de bunătăți, au confecționat cutii și decorațiuni de Craciun, pe care mai apoi le-au valorificat colegilor și profesorilor liceului și nu numai.
Finalul târgului ne-a găsit însă triști, deoarece am primit vestea că fosta noastră elevă și colega Roxana Farcaș (Drimbău), mama lui Zian, o minune de copil de doar doi anișori este grav bolnavă și urmează a fi tarnsportată duminică dimineața la un spital din Turcia. Astfel, acești copii minunați au decis ca puținul lor să meargă către mama lui Zian, pentru a o ajuta să se facă bine și să se întoarcă cât mai curând acasă.
Bunătatea este lucrul lucrul cel mai de căpetenie, poate că e lucrul cel mai valoare din câte poate realiza omul pe lumea aceasta. Mai sunt și alte valori, fără îndoială. E adevărat că e o valoare să fii inteligent, să fii realizat, să ai o înfățișare frumoasă, să ai o situație bună, dar pe măsura BUNĂTĂȚII NU EXSTĂ NIMIC.
A face acte de bunătate nu este o sarcină ușoară, dar cu siguranța oferă armoninie, atât în interior, cât și în exterior.